Українська Русский English Головна e-mail Мапа сайту
О компании
Услуги
Нас рекомендуют
Новости
Контакты
Усилилась ответственность за управление автомобилем в состоянии алкогольного опьянения
27.07.2016

Вносить изменения в паспорта в связи со сменой названий городов и улиц не нужно.
08.07.2016

В Верховную Раду подан законопроект относительно сокращения количества праздничных и выходных дней
31.05.2016

все новости
Запуск PoZakonu – портала профессиональных интерактивных консультаций
05.06.2013

ULGroup провела семинар «Практика Европейского суда по правам человека по налоговым делам»
23.04.2013

Услуга "Антирейдер"
22.04.2013

архив

Участь держави у капіталізації банків

    Фінансова криза перш за все торкнулася банківської системи. Деякі банки опинилися у скрутному фінансовому становищі у зв'язку з недостатністю грошових коштів, що часто призводить до неможливості розрахуватися із своїми вкладниками і т.д. Допомогти банкам вийти зі скрутного становища повинна була б капіталізація.
    Капіталізація - це надання фінансової допомоги банку акціонерами (учасниками) банку, третіми особами (далі - інвестори), державою під час здійснення заходів, передбачених планом фінансового оздоровлення банку (програмою фінансового оздоровлення або програмою капіталізації банку) /далі - план фінансового оздоровлення/ з метою стабілізації та поліпшення фінансового стану банку (п.2 розділу 1 Спеціального порядку здійснення заходів щодо фінансового оздоровлення банків, затвердженого постановою Правління НБУ від 1 грудня 2008 р. №405). Щодо участі акціонерів та третіх осіб у фінансовому оздоровленні банку то хоча б концептуально тут усе зрозуміло. Мова може йти про участь зазначених осіб у збільшенні статутного капіталу банку за рахунок додаткової еміссії акцій, можливі й варіанти оздоровлення за допомогою реорганізації банку (наприклад приєднання, або злиття банків). У той же час участь держави у капіталізації банків здається не доопрацьованою законодавцем.
    25 рудня 2008 року було прийнято Закон України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (Далі Закон). Ряд нормативних актів було прийнято на його виконання (Порядок участі держави у капіталізації банків, затверджений постановою КМУ від 4 листопада 2008 р. №960, Спеціальний порядок здійснення заходів щодо фінансового оздоровлення банків, затверджений постановою Правління НБУ від 1 грудня 2008 р. №405 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2008 р. за № 1210/15901).
    Статтею 2 Закону передбачається, що держава в особі Міністерства фінансів України може брати участь у формуванні та/або збільшенні статутних капіталів банків (далі - капіталізація банків) шляхом придбання акцій первинної емісії (часток у статутному капіталі) банку чи акцій додаткової емісії (додаткових вкладів) банків в обмін на державні облігації України та/або придбання зазначених акцій за кошти Державного бюджету України. Такі державні облігації України підлягають обов'язковому викупу Національним банком України, у тому числі за рахунок кредитів відповідного призначення міжнародних фінансових організацій, за їх номінальною вартістю протягом п'яти банківських днів з дня надходження пропозиції щодо їх викупу. Тобто викуповувати акції (частки у статутному капіталі) банків держава може як за рахунок грошових коштів Державного бюджету України так і за рахунок власних облігацій.
    Для цього навіть у ст. 32 Закону України " Про банки і банківську діяльність" були внесені зміни, згідно з якими формування та капіталізація банку здійснюються шляхом грошових внесків, крім випадків, передбачених Законом України "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" протягом строку його дії.
    За рахунок Державного бюджету викупити зазначені акції не можливо, оскільки ці витрати не передбачені цим же бюджетом. Таким чином залишається фактично безальтернативний другий варіант - викуп акцій за рахунок державних облігацій.
    Про це свідчить і практика застосування цього Закону: відбувається капіталізація Укргазбанк, Родовід Банк та банку "Київ". Держава стане власником 99,93% акцій акціонерного банку "Київ" , в Укргазбанку власником 81,57% акцій, в Родовід Банку власником 99,97% акцій. У той же час грошові кошти до статутних капіталів цих банків не надійдуть. Державою буде внесено у якості викупу акцій у цих фінустановах восьми- та десятирічні облігації внутрішньої державної позики. Тобто держава стає реальним власником (утримувачем контрольного пакету акцій) цих банків навіть не за реальні (хоча і мізерні) грошові кошти, а фактично за зобовязання розрахуватися за облігаціями через вісім-десять років. Якщо виходити з п.2 розділу 1 Спеціального порядку здійснення заходів щодо фінансового оздоровлення банків, затвердженого постановою Правління НБУ від 1 грудня 2008 р. №405 - кінцевою метою капіталізації банку є стабілізація та поліпшення фінансового стану банку. То ж постає питання чи досягне така капіталізація (за рахунок державних облігацій) своєї мети -реального оздоровлення фінансового стану банку.
    Пунктом 4 Порядку участі держави у капіталізації банків, затвердженого постановою КМУ від 4 листопада 2008 р. №9604. визначається, що капіталізація банку за участю держави здійснюється за умови передачі у власність держави частки статутного капіталу банку у розмірі не менш як 50 відсотків плюс одна акція. Невже лише для оздоровлення фінансового стану банку державі потрібний виключно контрольний пакет акцій банку? Чи завдяки фінансовій кризі держава вирішила нарощувати свою присутність у сфері наданні банківських послуг у такий досить цікавий спосіб. Більше питань ніж відповідей на них.

Мороз Микола Володимирович, консультант ULGroup,
кандидат юридических наук, доцент Национальной юридической академии Украины им. Ярослава Мудрого
14.07.2009
« назад

версия для печати

     
 
  Ассоциация "Объединенная юридическая группа" (ULGroup)
03680, Украина, г. Киев, ул. Деловая, 5-б, оф. 504
Тел./факс: +38 044 287 7803, +38 044 287 7804
e-mail:
office.ulg@ulga.com.ua